• کد خبر : 2330 |
  • تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ |
  • چاپ خبر |
  • بخش خبر : خودرو |
کارنامه تولید چهار ماهه صنعت خودرو منتشر شد

خودروسازان در لاین کندرو

image_pdfimage_print

کارنامه تولید چهار ماهه خودروسازان کشور در حالی اعلام شد که طبق آن، تیراژ خودروهای سواری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷/ ۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری پیکان پرس به نقل از دنیای اقتصاد، بر این اساس، سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع ۳۱۳ هزار و ۵۴۶ دستگاه انواع محصولات سواری را در چهار ماه امسال به تولید رسانده‌اند و در این بین، ایران‌خودرویی‌ها کاهش تیراژ را تجربه کرده‌اند، اما سایپا و پارس‌خودرو تولید خود را افزایش داده‌اند. بنابر آمار اعلامی از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت، ایران‌خودرو در چهار ماه امسال ۱۷۸ هزار و ۷۴۳ دستگاه محصول سواری را تولید کرده تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد کاهش را به خود ببیند. این در شرایطی است که سایپا به‌عنوان دومین خودروساز بزرگ کشور، تیراژی ۸۴ هزار و ۱۴۰ دستگاهی را از خود به جا گذاشته و در نتیجه ۶/ ۶ درصد افزایش تولید را تجربه کرده است. پارس‌خودرویی‌ها نیز که لقب سومین خودروساز بزرگ کشور را یدک می‌کشند، نسبت به چهار ماه ابتدایی سال گذشته ۸/ ۵۱ درصد افزایش تولید داشته‌اند و این جهش، به دلیل تیراژ ۵۰ هزار و ۶۶۳ دستگاهی آنها به دست آمده است.

۵۴۰۰e429aabc2ecd49a62423147c153dاما اگر آمار تولید خودروسازان را در مقایسه با خرداد ماه مورد بررسی قرار بدهیم، متوجه می‌شویم تیراژ محصولات سواری با کاهش ۲۵/ ۳ درصدی روبه‌رو شده است. همچنین ایران‌خودرو در تیرماه و نسبت به خرداد، ۸۶۶ دستگاه کمتر تیراژ داشته و سایپا و پارس‌خودرو نیز در مجموع ۲ هزار و ۶ دستگاه کاهش تولید را تجربه کرده‌اند.

کاهش تولید ۲۰۶ و تیبا

به سراغ جزئیات آمار تولید چهار ماهه خودروسازان برویم و ببینیم غول‌های جاده مخصوص چه افت و خیزی را در این بازه زمانی به خود دیده‌اند. در بین محصولات ایران‌خودرو، پژو ۲۰۶ با تیراژی ۳۹ هزار و ۷۳۳ دستگاهی، کاهش تولیدی جزئی (یک دهم درصدی) را تجربه کرده است. همچنین پژو پارس نیز که ۳۶ هزار و ۸۵۶ دستگاه تیراژ داشته، در مقایسه با چهار ماه نخست سال گذشته ۷/ ۲۹ درصد کاهش تولید را به خود می‌بیند. این در حالی است که ایران‌خودرویی‌ها توانسته‌اند تیراژ پژو ۴۰۵ را افزایش داده و آن را تا پایان تیر ماه امسال به ۴۸ هزار و ۵۵۵ دستگاه برسانند. بنابراین، پژو ۴۰۵ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۹ درصد افزایش تیراژ داشته است. همچنین سمند نیز که آماری ۳۲ هزار و ۶۱۷ دستگاهی را از خود به جا گذاشته، ۰۴/ ۷ درصد افزایش تولید را به خود می‌بیند.

از سوی دیگر اما دنا که از آن به نام مدل پیشرفته سمند و البته خودرویی ملی یاد می‌شود، با کاهش تولیدی ۷/ ۱۷ درصدی مواجه شده و ایران‌خودرو در چهار ماه امسال تنها ۶ هزار و ۹۴۰ دستگاه از این محصول را تولید کرده است. رانا نیز به‌عنوان دیگر محصول ملی ایران‌خودرو، اوضاع بهتری نداشته و افت تولیدی ۴/ ۴۸ درصدی گریبان آن را گرفته است. ایران‌خودرویی‌ها تا پایان تیر ماه تنها ۳ هزار و ۷۸۳ دستگاه از این محصول را به تولید رسانده‌اند. از رانا بگذریم و سری هم به محصولات مونتاژی ایران‌خودرو بزنیم. طبق آمار، ایران‌خودرو در چهار ماه امسال ۱۳ دستگاه سوزوکی گرندویتارا را به تولید رسانده تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳/ ۹۷ درصد کاهش تولید را تجربه کرده باشد. همچنین هایما دیگر محصول مونتاژی ایران‌خودرو که چینی است، در بازه زمانی موردنظر تیراژی ۶۲۴ دستگاهی را از خود به جا گذاشته است. این شرکت یک محصول مونتاژی و چینی دیگر به نام دانگ فنگ نیز دارد که تا پایان تیر ماه فقط ۲۶ دستگاه از این محصول مونتاژ شده است.

اما به سایپا برویم و ببینیم نارنجی‌های جاده مخصوص چه عملکردی در چهار ماه نخست امسال داشته‌اند. با توجه به آمار منتشر شده، پراید در چهار ماه ابتدایی امسال ۷۴ هزار و ۱۰ دستگاه تولید داشته و این تیراژ سبب افزایش تولید ۰۶/ ۴ درصدی خودرو موردنظر شده است. پراید هم‌اکنون در سایپا و پارس‌خودرو به تولید می‌رسد و همچنان پرتیراژترین محصول خودروسازی کشور به‌شمار می‌رود. از سوی دیگر اما تیبا که تیراژی ۲۸ هزار و ۴۵۲ دستگاهی را از خود به جا گذاشته، نسبت به چهار ماه نخست سال گذشته ۲۵/ ۶ درصد افزایش تولید را تجربه کرده است. سایپایی‌ها علاوه‌بر تیبا و پراید، چند محصول مونتاژی را نیز در سبد محصولات خود می‌بینند که در این بین، آریو یا همان S300، با تیراژی یک هزار و ۱۰۳ دستگاهی، ۵/ ۲۶ درصد افزایش تولید را به خود می‌بیند.

چانگان نیز که به تازگی میهمان خطوط تولید سایپا شده، تا پایان تیر ماه ۲۰۷ دستگاه تیراژ را از خود به جا گذاشته است. دیگر محصول چینی سایپا به نام برلیانس که البته مشترکا در پارس‌خودرو نیز مونتاژ می‌شود، ۸ هزار و ۲۳۶ دستگاه تیراژ داشته که این آمار از ۵/ ۵ برابر شدن تولید آن در مقایسه با چهار ماه ابتدایی سال گذشته حکایت دارد. همچنین سراتو میهمان کره‌ای و مونتاژی سایپا نیز تیراژی چهار هزار و ۸۱ دستگاهی را تا پایان تیر از خود به جا گذاشته تا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲/ ۴۳ درصد افزایش تیراژ را تجربه کرده باشد. وا ما نگاهی هم به آمار تولید تندر-۹۰ بیندازیم، خودرویی که با جهشی فوق‌العاده در چهار ماه امسال روبه‌رو شده است. طبق آمار، در مجموع ۲۸ هزار و ۲۳۰ دستگاه تندر-۹۰ در بازه زمانی مربوطه به تولید رسیده که این موضوع از رشد ۴/ ۱۷۲ درصدی خودرو موردنظر حکایت دارد. نه هزار و ۵۱۶ دستگاه از تندرهای تولیدی، سهم ایران‌خودرو و ۱۸ هزار و ۷۱۴ دستگاه دیگر نیز در پارس‌خودرو تولید شده است. ایران‌خودرو و پارس‌خودرو به ترتیب ۱۰۰ و ۶/ ۲۳۰ درصد در تولید تندر-۹۰ افزایش تولید داشته‌اند.

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =